اخبـــار

عملیات بیت المقدس7

عکس عملیات بیت المقدس7

تاریخ شروع: 1367/03/22

خلاصه: عملیات بیت المقدس ۷ در پاسخ به یکه تازیها و تعدیهای دد منشانه ارتش بعث عراق در نخستین ساعات بامداد ۲۳/۳/۱۳۶۷ با رمز مبارک (یا ابا عبدالله الحسین علیه السلام)و با هدف انهدام مواضع دشمن در منطقه شلمچه آغاز شد . این عملیات در حالی انجام شد که دشمن بعثی چند ساعت قبل از عملیات مواضع رزمندگان اسلام را بشدت زیر آتش سنگین خود گرفته بود . پس از سقوط فاو ، نیروهای عراقی با روحیه بالا در چند جبهه دست به حمله زدند . از جمله جزایر مجنون را با استفاده گسترده از تسلیحات شیمیایی بازپس گرفته و در شلمچه خطوط جبهه را به قبل از عملیات کربلای 5 بازگرداندند .

  • عملیات
  • تعداد شهدا
- عمليات بيت المقدس ٧ - آخرين‌ عمليات‌ جنگ‌ در محور جنوبي‌ نبرد - خلاصه گزارش عملیات - مكان‌ اجرا

جزئیات:

نام عمليات

عمليات بيت‌المقدس ٧

رمز عمليات

"يا اباعبدالله(ص)"

منطقه عمليات

شلمچه- کانال ماهی

زمان عمليات

١٣٦٧/٣/٢٢ تا ١٣٦٧/٣/٢٥

هدف

انهدام قواي دشمن در منطقه شلمچه به منظور جلوگیری از نلاش مجدد عراق جهت تصرف شلمچه و جزاير مجنون.

نوع عمليات

نیمه گسترده

فرماندهي عمليات

 سپاه پاسداران انقلاب اسلامي

سازمان عمليات

 سپاه پاسداران انقلاب اسلامي

استعداد نيروهاي درگير خودي

٣٠ گردان پیاده شامل: لشكرهای ٧، ٨، ١٤، ١٩، ٢٥، ٢٧، ٣٣، ٤١، ٥٢ و تيپ های ١٨ پیاده و ٢٠ ، ٣٨ ، ٧٢ زرهي  از سپاه و ١٧ گردان توپخانه از سپاه و چهار گردان توپخانه از ارتش.

استعداد نيروهاي درگير دشمن

٤٨ گردان پیاده، ٨ گردان كماندويي، ١٢ گردان زرهی، ٦ گردان مكانيزه و ٤٥ گردان توپخانه

نتايج عمليات

انهدام يگان‌هاي دشمن به شرح ذيل:

-تيپ‌هاي ٢٨ و ٤٢٩ به ميزان ٨٠ درصد؛

-گردان‌هاي ١ و ٢ كماندو لشكر ١٩ به ميزان ٦٠ درصد؛

-تيپ ٤٢١ به ميزان ٥٠ درصد؛تيپ‌هاي ٤٢٨ و ١١٣ به ميزان ٤٠ درصد؛تيپ‌هاي ٢٠، ٢٦ و ١٢ به ميزان ٣٠ درصد؛

-تيپ‌هاي ١٥، ٦، ٢٥، ١ و ٢٧ به ميزان ٢٠ درصد؛

-تيپ‌هاي ٤٤ و ٤٥ به ميزان ١٠ درصد؛

-تيپ‌هاي ٣، ٤، ٦ و ٧ گارد جمهوري به ميزان ١٠ تا ٢٠ درصد.

تلفات دشمن

حدود ٢٥٠٠ كشته و ١٢٢٠  اسير

خسارات دشمن

انهدام ٨٠ دستگاه تانك و نفربر و ٤٠ قبضه توپ و ٢٠٠ دستگاه خودرو.

غنائم

٢٠ دستگاه تانك و نفربر، ٢٣ دستگاه خودروی مهندسی و ١٥ دستگاه خودرو.

توضیحات

عمليات بيت المقدس ٧

عملیات بیت المقدس ۷ در پاسخ به یکه تازیها و تعدیهای دد منشانه ارتش بعث عراق در نخستین ساعات بامداد ۲۳/۳/۱۳۶۷ با رمز مبارک (یا ابا عبدالله الحسین علیه السلام)و با هدف انهدام مواضع دشمن در منطقه شلمچه آغاز شد . این عملیات در حالی انجام شد که دشمن بعثی چند ساعت قبل از عملیات مواضع رزمندگان اسلام را بشدت زیر آتش سنگین خود گرفته بود .
 پس از سقوط فاو ، نیروهای عراقی با روحیه بالا در چند جبهه دست به حمله زدند . از جمله جزایر مجنون را با استفاده گسترده از تسلیحات شیمیایی بازپس گرفته و در شلمچه خطوط جبهه را به قبل از عملیات کربلای ٥ بازگرداندند . عملیات بیت المقدس ٧ با هدف در هم شکستن این روحیه تهاجمی انجام گرفت و طی آن چندین افسر عالی رتبه ارتش عراق به هلاکت رسیدند و نیروهای ایرانی توانستند تا خطوط بعد از عملیات کربلای ٥ پیشروی کنند اما چون آمادگی برای تثبیت مواضع خود را نداشتند و احتمال به کارگیری مجدد سلاح های شیمیایی از سوی عراق زیاد بود ، به مواضع خود بازگشتند .

آخرين‌ عمليات‌ جنگ‌ در محور جنوبي‌ نبرد

پس‌ از تقويت‌ دوباره‌ ارتش‌ عراق‌ توسط‌ حاميان‌ غربي‌ صدام‌ و هزينه‌هايي‌ كه‌ كشورهاي‌ عربي‌ خليج‌ فارس، صرف‌ حمايت‌ از رژيم‌ عراق‌ در رويارويي‌ با ايران‌ مي‌كردند، قواي‌ مسلح‌ اين‌ كشور دست‌ به‌ تهاجماتي‌ قابل‌ توجه‌ در محورهاي‌ جنوبي‌ جنگ‌ زدند.

در حالي‌ كه‌ ايران‌ آماده‌ مي‌شد تا قطعنامه‌٥٩٨ سازمان‌ ملل‌ را به‌ عنوان‌ معاهده‌اي‌ براي‌ پايان‌ جنگ‌٩٢ ماهه‌ تحميلي‌ بپذيرد، نيروهاي‌ دشمن‌ با پيشروي‌ در خطوط‌ ايران‌ و حتي‌ اشغال‌ برخي‌ مناطق، وضعيت‌ فوق‌العاده‌اي‌ را به‌ وجود آوردند.

اين‌ در حالي‌ بود كه‌ بسيج‌ عمومي‌ مردم‌ براي‌ تهاجمات‌ مجدد ارتش‌ صدام‌ در حد بالايي‌ بود و مي‌بايست‌ امتيازاتي‌ را كه‌ رژيم‌ عراق‌ قصد داشت‌ با قبول‌ حالت‌ نه‌ صلح، نه‌ جنگ‌ از ايران‌ بگيرد، پس‌ گرفته‌ مي‌شد.

بنابراين‌ سياست‌ و اين‌ تاكتيك، عمليات‌ «بيت‌المقدس‌٧»- كه‌ يك‌ عمليات‌ ويژه‌ در نوع‌ خود بود- به‌ منظور پس‌ زدن‌ دشمن‌ از اين‌ سوي‌ خطوط‌ بين‌المللي‌ در منطقه‌ عمومي‌ «شلمچه» خرمشهر و در نخستين‌ ساعات‌ بامداد٢٣ خردادماه‌١٣٦٧ با رمز «يا اباعبدالله(ع)» آغاز شد.

رزمندگان‌ اسلام‌ در قالب‌ چندين‌ گردان‌ بسيجي‌ با فرماندهي‌ نيروي‌ زميني‌ سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامي، توانستند شماري‌ از يگان‌هاي‌ ويژه‌ و آماده‌ دشمن‌ را متلاشي‌ نمايند و علاوه‌ بركشته‌ و زخمي‌ و اسير نمودن‌٢٠٤٠٠ تن‌ از نيروهاي‌ دشمن، يك‌ فروند هواپيما را ساقط‌ و٦٠ دستگاه‌ تانك‌ و نفربر زرهي،٤٠ قبضه‌ توپ،٢٠٠ دستگاه‌ خودروي‌ نظامي‌ و چندين‌ زاغه‌ مهمات‌ دشمن‌ را منهدم‌ سازند و شمار بالايي‌ از تجهيزات‌ و ادوات‌ نظامي، چند قبضه‌ توپ‌ و تعدادي‌ زاغه‌ بزرگ‌ مهمات‌ دشمن‌ را به‌ غنيمت‌ خود درآورند.

خلاصه گزارش عملیات :

نام‌ عمليات: بيت‌ المقدس‌٧
زمان‌ اجرا:  ٢٢ تا ٢٥/٣/١٣٦٧
رمز عمليات: يا ابا عبدالله‌ الحسين(ع)
مكان‌ اجرا: منطقه‌ عمومي‌ شلمچه‌ در شمال‌ شرقي‌ خرمشهر - محور جنوبي‌ جنگ‌
ارگان‌هاي‌ عمل‌كننده: نيروي‌ زميني‌ سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامي‌
اهداف‌ عمليات: پس‌ زدن‌ دشمن‌ از خاك‌ ايران‌ و مقابله‌ با ترفند تجاوزات‌ دوباره‌ ارتش‌ عراق‌ ، مقابله با تهاجم دشمن در محور شلمچه
نوع تک : گسترده
فرماندهی : سپاه
استعداد نیروهای درگیر :
ایران : ٦١ گردان پیاده و زرهی و ٢١ گردان توپخانه
عراق : ١١٤ گردان پیاده ، زرهی ، مکانیزه و کماندویی و ٣٠ گردان توپخانه

فهرست
مادران آسمانی/گزارش تصویری گزارش تصویری

مادران آسمانی/گزارش تصویری

» همزمان باسالروزولادت حضرت زهرا(س)درطرحی به نام مادران آسمانی،130دانش آموزبا130مادرشهیددیدارکردند.

آرشیو

عضویت در خبرنامه

نام کامل:
ایمیل:
تلفن همراه: