اخبـــار
تاریخ انتشار: شنبه ٢١ بهمن ١٣٩٦

نقش استان مرکزی درعملیات والفجر8چه بود؟

به بهانه سالروزعملیات والفجر8

والفجر8 رمز عمليات: يا فاطمه زهراء (ع) منطقه عمليات: جبهه جنوبي - فاو زمان عمليات: 20 / 11 / 1364 تا 9 / 2 / 1365 هدف: تصرف فاو و تهديد بصره از جنوب سازمان رزم عمليات: سپاه پاسداران انقلاب اسلامي-ارتش (توپخانه، هوانیروز و نیروی هوایی)

به بهانه سالروزعملیات والفجر8

به گزارش شهود: اولین سایت دفاع مقدس استان مرکزی ؛پس از حل معضلات اساسی عملیات از جمله ساختن عقبه ها برای یگانها که در منطقه باتلاقی انجام شد، تهیه مقرهای مناسب برای استقرار توپخانه ها، اورژانس ها، قرارگاه ها، احداث صدها کیلومتر جاده در ساحل اروند، آموزش نیروهای غواص خط شکن،کنار گذاشتن لشگرهای مخالف و استفاده در مراحل بعدی از جمله ساختن عقبه ها برای یگانها که در منطقه باتلاقی انجام شد،تهیه مقرها و محل های مناسب برای استقرار توپخانه ها،اورژانس قرارگاه و تکمیل طرح مانور و تامین پشتیبانی های مورد نظر و سازماندهی قرارگاه ها و یگان ها، دستور انجام عملیات در ساعت 22:10 تاریخ 20/11/1364، توسط فرمانده کل سپاه با قرائت رمز عملیات به این شرح، صادر شد:

یگان های نیروی زمینی سپاه با پشتیبانی آتش طرح ریزی شده، تهاجم خود را در محورهای مورد نظر آغاز و مبادرت به شکستن خط عراق در ساحل غربی رود بزرگ و خروشان اروند رود کردند.

گسترش وضعیت و تامین هدف های عملیات در شب اول چنان غیر منتظره بود که نیروهای پشتیبان که می بایستی برای تامین مراحل بعدی عملیات در صبح یا شب دوم عملیات به کار گرفته می شدند، در ساعت 12 همان شب وارد منطقه شدند.

 پس از پاکسازی خط اول، در ادامه کار دو مساله عمده در پیش روی رزمندگان قرار داشت:یکی دور زدن و محاصره شهر و حضور در محور ساحلی واقع در جناح شمالی. حضور در محوریادشده، نقش موثری را در مقابله با پاتک های دشمن و نیز تثبیت و تامین سرپل اولیه داشت لذا دو لشکر پرتوان وقدرتمند سپاه که ماموریت دستیابی به اهداف فوق را داشتند، به منظور پاکسازی والحاق خط اول، تلاش خود را شروع کردند.

بدین ترتیب قبل از روشن هوا و پس از درهم شکستن مقاومت های ضعیف دشمن، یگان مامور تصرف شهر فاو،(لشگر 25 کربلا)ابتدا با حضور در مدخل ورودی شهر، به محاصره آن پرداخت و بعد از الحاق با جناحین و تثبیت نسبی اولیه،به پاکسازی شهر پرداختند.در جنوب شهر فاو نیز یکی دیگر از یگان ها با طی نمودن مسافت زیادی در عمق، به صورتی باورنکردنی خود را به خور عبدالله رساند و شهر فاو از شمال و جنوب به محاصره درآمد.پاکسازی جنوب شهر فاو و باقی مانده نیروهای پراکنده و غیر منسجم دشمن، که در منطقه به صورت سرگردان حضور داشتند دنبال می شد. با حضور پرقدرت نیروها پس از محاصره شهر فاو در محور ساحلی و نیز دستیابی به خور عبدالله در جنوب فاو، پاکسازی عناصر باقی مانده دشمن در راس البیشه آغاز شد. در نتیجه یگان مامور به تصرف شهر فاو، پس از رفع موانع موجود و مقابله با مقاومت های پراکنده دشمن، توانست با انهدام مقر تیپ 111 و به اسارت گرفتن فرمانده آن، شهر فاو را به صورت کامل پاکسازی کند. در نتیجه تا پایان روز اول، رزمندگان اسلام موفق به تصرف شهر فاو و پاکسازی کامل منطقه و حضور در شمال فاو(محور ساحلی) شدند و بدین ترتیب مراحل اول و عملیات با موفقیت انجام پذیرفت.دشمن در شرایطی که جمهوری اسلامی را فاقد توانایی و قابلیت اجرای عملیات عبور از رودخانه وحشی و غیر قابل عبور اروند ارزیابی می کرد، پس از مواجهه با حضور قدرتمندانه نیروهای اسلام در شهر فاو و بعد از گذشت سه روز از شروع عملیات، به تدریج نسبت به ابعاد عملیات فاو هوشیار شده و لشکر گارد را وارد منطقه کرد. شتاب زدگی و عدم توجیه کامل نسبت به منطقه، موجب گردید که نیروهای لشکر گارد سوار برخودرو و در حال حرکت به سمت منطقه درگیری، در محاصره نیروهای خودی افتاده و به هلاکت برسند. از این زمان بود که نبرد سنگین به مدت 75 روز ادامه پیدا کرد.

رادیو بی بی سی نیز طی تفسیری اظهار داشت:

«ایران به خوبی در زمین از عهده نیروها برآمد و تصرف این همه اراضی عراق، ضربه ای تحقیر آمیز به عراق وارد کرده است».

نقش استان مرکزی درعملیات والفجر8

1-لشگر 42 مهندسی رزمی قدر

2-گردانهای استان مرکزی:5 گردان به نامهای:1-امام حسن(ع)2-امام حسین(ع)

3-روح الله(ره) و4- امام رضا(ع) و گردان ولیعصر(عج)

تعداد شهدا:قریب به 278 شهید و مفقود

تعداد رزمندگان:سازمان رزم اولیه هر گردان 320نفر که در قبل و حین انجام عملیات گردان ها به دلیل داشتن تلفات ( نیروی انسانی ) از نیروهایی که جدید وارد منطقه می شده اند. سازماندهی مجدد انجام می داده و در ادامه عملیات شرکت می کردند. قریب به 1000 نفر

نقش گردانها: در فاز اول عمل کننده بعد از عبور غواصان و شکستن خط توسط غواصان گردان های عمل کننده برای هجوم اولیه و انهدام دشمن وارد عمل شوند.

فرماندهان شهید این عملیات : محسن سرمدی (مسئول طرح و عملیات  لشگر 17) ،امین الله صفاری (مسئول حفاظت و اطلاعات لشکر 42قدر )(سهیل فضلعلی،عبدالله رحمتی،منصور و ناصر محصولی،عزت الله عابدی،خسرو رفیعی،از فرماندهان شجاع گردان امام حسن(ع)


 

 

 

مادران آسمانی/گزارش تصویری گزارش تصویری

مادران آسمانی/گزارش تصویری

» همزمان باسالروزولادت حضرت زهرا(س)درطرحی به نام مادران آسمانی،130دانش آموزبا130مادرشهیددیدارکردند.

آرشیو

عضویت در خبرنامه

نام کامل:
ایمیل:
تلفن همراه: